Mūsu valoda

Kandela (cd)


Standarta gaismas intensitātes vienība. Tā nāk no angļu vārda “candle”, un šī vienība ir aptuveni vienāda ar sveces spilgtumu, jeb aptuveni 12,56lm (1 kandela reizināts ar pilno sfērisko leņķi).

Gaismas intensitāte (lm/sr)


Avota izstarotais redzama spektra gaismas daudzums uz vienu leņķisko vienību (lm/sr vai kadela). Šis parametrs nosaka cik spilgts ir gaismas avots.

Gaismas plūsma (lm)


Kopējais izstarotais gaismas apjoms telpā ap gaismas ķermeni, mērāms lumenos. Piemēram, 1500 lm nozīmē, ka gaismas ķermenis izstaro 1500 vienības gaismas telpā. Kā tā gaisma izkliedējas (vai tā ir fokusēta, vai sfēriskā) nosaka citi parametri.

Piemēram, luminiscentas lampas, kas izstaro 1700 lm uz visām pusēm (4pi, jeb pilnais telpiskais leņķis), spilgtums ir 135cd. Savukārt, ja to pašu gaismas daudzumu fokusēt 20 grādu koniskajā leņķī, tad intensitāte būs ap 18000cd. 

Virsmas apgaismojums (lx)


Gaismas daudzums, kas krīt uz noteikto virsmas platību (lm/kvadrātmetru). Virsmas apgaismojums ir noderīgs parametrs apgaismojuma sistēmas novērtēšanai “pirmajā lasījumā” - ar šī paramtera palīdzību var viegli saprast, vai projekta paredzētie risinājumi radīs pietiekami labi izgaismotu telpu.

Vertikālais virsmas apgaismojums (lx)


Ikdienā maz apspriests parametrs, kas ir būtisks konkrēto priekšmetu izgaismojumā. Tas ļauj spriest, cik labi būs izgaismots sportists TV kameras priekšā, vai cik vienmērīga vai kontrastaina būs sienas vai priekšmeta aina.

Vienmērīgums/Kontrasts (x:1)


Telpas labsajūtu un noskaņojumu lielā mērā veido ēnu un gaismas spēle – kontrasts. Izstādēs izmanto kontrastu, lai akcentētu ekspozīcijas priekšmetus. Mājas dizainā to izmanto tāpat kā jebkuru citu akcenta paņēmienu – lai padarītu uzturēšanos telpā interesantāku. Vērts pieminēt, ka šis parametrs ir iekļauts lielākajā daļā standartos un ir veikti pētījumi, kas apliecina, ka neadekvāti zems vai augsts kontrastu līmenis slikti ietekmē cilvēka labsajūtu telpā.

Barošanas bloks


Visām sistēmām (un ne tikai apgaismojumā), kas nespēj pa tiešo darboties no 230VAC tīkla, nepieciešams pārveidotājs, kas pārvērsis 230VAC spriegumu tam vajadzīgājā spriegumā, piemērām 12V līdzsprieguma vai 2kV maiņsprieguma. Šos pārveidotājus un ar to saistīto aparatūru sauc par barošanas blokiem, droseļiem, palaidējiem, un vēl daudziem citiem gan tehniskiem, gan slenga nosaukumiem.

Barošanas bloka efektivitāte


Atkarībā no barošanas bloka kvalitātes un tipa, tie spēj pārvērst tiem padoto enerģiju no 230VAC formāta uz kādu citu formātu. Šī transformācija pati par sevi prasa enerģiju, sakarā ar ko paradās barošanas bloka zudumi – tā enerģija, ko barošanas bloki apēd savas darbības nodrošināšani. Tas var būt saistīts ar termiskiem vai elektromagnētiskiem efektiem. Barošanas bloka efektivitāte parasti svārstās no 50% līdz aptuveni 98% - tā ir atkarīga no produkta kvalitātes, pielietojuma, noslogojuma, apgaismojuma tehnoloģijas, darba režīma un citiem parametriem.

Barošanas bloka jaudas korekcijas faktors


Parametrs, kas bieži sajaukts ar barošanas bloka efektivitāti. Šīs parametrs raksturo barošanas bloka spēju izvairīties no maiņstrāvas sprieguma un maiņstrāvas momentānas strāvas fāzes nobīdēm; augsts korekcijas faktors nodrošina zemu reaktīvo jaudu, t.i. atslogo kabeļus. Šīs koeficients ir svarīgs lieljaudu instalācijām, tāpēc ikdienā ir maz sastopams.

Gaismekļa reflektors/optika


Lai nodrošinātu gaismas avota izstarotās gaismas novirzi mums vajadzīgajā virziena izmanto reflektorus vai (LED gadījumā) optiku. Reflektors vienkārši atstaro to gaismu, kas virzīta uz gaismas ķermeņa iekšieni, ļaujot vairāk gaismai izplūst no armatūras. Optika, pretstatā reflektoriem, izkliedē gaismu – tas palīdz punktveida gaismas avotam labāk izkliedēt gaismu telpā. Reflektori un optiskās sistēmas “apēd” daļu no gaismas – zudumi var būt no 3-4% līdz pat 50% no gaismas plūsmas. Zudumi ir atkarīgi no reflektora vai optikas kvalitātes.

Gaismekļa energoefektivitāte


Šo parametru mēdz aprakstīt ar parametru lm/W, t.i. cik gaismas izstaro gaismekļis pret vienu vattu patērētas jaudas. Šeit svarīgi zināt, vai ražotājs/tirgotājs norāda gaismas avota energoefektivitāti, vai visa gaismekļa izstaroto gaismas plūsmu. Ņemot vērā, ka gaismas plūsmas zudumi gaismeklī var sasniegt līdz pat 50% no avota izstarotas gaismas plūsmas, šis parametrs var būt loti maldinošs.

Gaismas sistēmas energoefektivitāte


Gaismas dizaineri bieži izmanto sistēmas energoefektivitātes radītāju, kas sastāv no gaismas ķermeņu energoefektivitātes un darba režīmiem. Labs gaismas dizaineris panāks, ka ar to pašu uzstādīto jaudu var sasniegt daudz gaišāku, piemērotāku un energoefektīvāko risinājumu. To nodrošina profesionālu gaismekļu izvēle, to korekts izvietojums, darba režīma nodrošināšana, un citi faktori.

CRI indekss


Gaismas kvalitāti tieši ietekmē gaismas avota spēju izstarot gaismas viļņus pēc iespējas plašāka vizuālā spektrā. Ja gaismeklis izstaro tikai noteiktos viļņus (kā tas ir ar zemsprieguma dzeltenājiem ielas gaismekļiem), tad cilvēka acs nespēj labi izšķirt toņus. Ielās tas nav aktuāli – galvenais, lai autovadītājs laicīgi saredz kājāmgājēju; savukārt veikalos un produktu stendos ir svarīgi, lai gaismeklis pareizi attēlo produkta toņus. CRI indekss svārstās no 65 līdz 98 (100 ir teorētiskais maksimums, ko nosaka kvēlspuldzes spektrs).

Gaismas temperatūra


Dizaineru un pasūtītāju žargonā izmanto tādus jēdzienus ka “silti vai auksti balta gaisma.” Tehniskajā valodā to apzimē ar Kelviniem (piemērām, 3000K), kas apzīmē gaismas avota dominējošos elektromagnētiskos viļņus - “siltajā spektrā” (2500K-3000K) dominē sarkans tonis, savukārt “aukstajā spektrā” (4000-7000K) dominē zils tonis. Šobrīd gandrīz visas gaismas tehnoloģijas ļauj izvelēties piemērotāko toni – 2700K mājai vai 4000K ofisam. Šis koeficients ir būtisks telpas atmosfēras noteikšanai, kā arī ļauj noteikt telpas funkcionālo dominanti.

Gaismekļa kalpošanas laiks


Sistēmas ilgtspējība sastāv no trim galvenajām sastāvdaļām – gaismas ķermeņa, gaismas avota un barošanas bloka kalpošanas laiks. Vislielākais kombinētais kalpošanas laiks ir gāzizlādes lampām un LED lampām, zemāks – luminiscentām spuldzēm, niecīgs – halogēna lampām un kvēlspuldzēm.

Gaismekļa IP/IK klase


Saskaņā ar ES standartiem, šie divi apzīmēji respektīvi apraksts gaismas ķermeņa vāka iespēju aizsargāt ierīci (gaismas avotu un barošanas bloku) no ārējas ietekmēs. IP klase nosaka gaismekļa izturību pret ūdens un putekļu radītiem darbības traucējiem, IK klase – no tiešā vandalism. Pastāv aizsardzības klases no IP00 līdz IP68, IK00 līdz IK10.

Gaismas veiktspējas aprēķins


Gaismas dizaineriem svarīgi pārbaudīt, ka viņu projektēts gaismas dizains nodrošinās labi izgaismotas telpas (vismaz atbilstoši standartiem). Tāpat, ka ūdenssaimniecības inženieri modelē ūdens plūsmu pa projektētām caurulēm, gaismas dizaineriem ir virkne instrumentu, kas ļauj modelēt sagaidāmo rezultātu – kura telpas daļā gaismas būs pietiekami daudz, kur nepietiks, vai kur būs par daudz. Šī modelēšana ļauj noteikt nepieciešamos gaismekļu modeļus un jaudas vēl pirms to pasūtīšanas.

Print